6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik

Ana Sayfa >Haberler >6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik
06Şub

Ülke olarak büyük bir acı yaşadığımız 6 Şubat depremlerinin yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi üniversitemizde de unutulmadı.

 

“Devlet millet el ele, asrın felaketinden asrın birlikteliğine” anlayışıyla gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde üniversitemizde düzenlenen programın açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hüseyin Odabaş yaptı. Odabaş, bu gece idrak edeceğimiz Miraç Kandili’nin herkes için hayırlara vesile olması dilekleriyle başladığı konuşmasında, insanoğlunun unutmaya yatkın bir varlık olduğunu ifade etti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Odabaş, “Unutmak bize ne anlatır diye şöyle bir yokladığımızda, unutmak aslında kimi zaman bir gaflet ama bazen de büyük bir nimettir. Önemli bir acı yaşadık. 6 Şubat 2023’ün seneyi devriyesindeyiz. Tabi böylesine acı bir olayı unutmak, bir yönüyle bakıldığında büyük bir nimettir. Çünkü bu acıyla sürekli olarak yaşayabilmek, insanoğlunun kaldırabileceği bir yük değildir. Ama diğer taraftan da bu yaşanan elim konular üzerinde düşünerek farkındalığımızı sürekli kılmak, bu tür sorunları asgari düzeye düşürebilecek planlamaları yapabilmek için de hatırlamak gerekir. Şöyle kabaca hatırladığımızda 10 küsur ilin derin şekilde yaşamış olduğu ardışık iki depremi çok ciddi kayıplarla, çok ciddi hasarlarla hem maddi hem manevi olarak yaşamakla kalmadık, ruhumuzda hissettik. Hem bireysel hem kurumsal olarak ileride yaşanabilecek benzer hadiselere hazırlıklı olmamız gerekir. Dünyanın en büyük depremlerinin yaşandığı ve yaşanacağı bir coğrafyadayız. Bunların devamı da gelecek. Dolayısıyla da herkesin bireysel, kurumsal ve hatta ulusal düzeyde bulunduğu merci içerisinde, yetkisi dahilinde, pek çok afetle birlikte özellikle depreme hazır olması bir zorunluluk” dedi.

 

“İLK ŞOKU HEMEN ATLATIP ÇOK GÜZEL İŞLERE EV SAHİPLİĞİ YAPTIK”

 

Depremin yaşandığı ilk anda ortaya çıkan ruh halini sözcüklerle ifade etmenin güçlüğüne değinen Prof. Dr. Odabaş, “Sizler de şöyle geriye doğru bir baktığınızda aynı hissiyatı duyuyorsunuzdur muhakkak; bir yandan acısını hissediyorsunuz, öbür yandan bir şeyler çabalama gerekliliğini hissediyorsunuz. Ama biz her şeye rağmen, bu ilk şoku hemen atlatıp çok güzel işlere ev sahipliği yaptık. Hemen depremin ikinci gününde Adıyaman Besni’ye 18 kişilik bir kafile gönderdik. Daha öncesinde beş kişilik bir grubumuzu Hatay’a göndermiştik. Bir hafta boyunca günlük gıdalardan müteşekkil kolilerimizi burada hazırladık, 4-5 bin kişilik bir besin kaynağını sürekli olarak bölgeye gönderdik. Ardından Malatya İnönü Üniversitesi’ne buradan aşçılarımızı gönderdik, 45 gün kadar orada hizmet verdiler. Tabi aynı zamanda gıda takviyesinde bulunduk” diye konuştu.

 

“RABBİM BİR DAHA YAŞATMASIN”

 

Bu vesileyle tüm idari ve akademik personelimize de teşekkür etmek istediğini söyleyen Prof. Dr. Odabaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem yemekhane hem SKS binamızda gıdaları toplama, paketleme, kılık-kıyafet yardımlarını hazırlama, ilgili noktalara gönderme konusunda inanılmaz bir gayret içerisindeydik. 1 milyon TL kadar da maddi destekte bulunduk. Bunlar bizim için son derece gurur verici hadiselerdir. Bizi biz yapan değerlere hep beraber sahip çıktık. Bunları söylerken bir taraftan gurur duyuyoruz ama diğer taraftan da ülke olarak yaşadığımız elim hadiseler karşısında ne kadar kenetlendiğimizi de hep beraber müşahede ediyoruz. Evde, okulda, işte her zaman benzer hadiselere karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini de hiçbir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak bu konuda başarılı bir sınav verdiğimize inanıyorum. Umuyoruz ki Rabbim bir daha bu elim hadiseleri bizlere yaşatmaz. Kayıplarımıza rahmetler diliyorum, geride kalanlara sabr-ı cemiller diliyorum. Bu organizasyonu hazırladığı için de SKS Daire Başkanlığımıza ve değerli çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.”

 

Prof. Dr. Odabaş’ın konuşmasının ardından Kur’an tilaveti ve dua ile program sona erdi.

 

Programa, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İbrahim Çiftçi ve Prof. Dr. Yavuz Demirel ile Akademik Birimler Koordinatörümüz Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran, Personel Daire Başkanımız Ünal Hendek, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanımız Murat Yıldırım, öğretim elemanlarımız ve idari personelimiz katıldı.

6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik6 Şubat’ın yıldönümünde bir kez daha kenetlendik
Sonraki Haber

Üniversitemizin 2024 Yılı Hizmet İçi Eğitim Planı ve Takvimi Belirlendi

Önceki Haber

ÇAKÜ, DEĞİŞİM PROGRAMI ANLAŞMALARI İLE DÜNYA’YA AÇILMAYA DEVAM EDİYOR