ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Brexit and its impact on European Union and Turkey Konferansı Yapıldı

Avrupa Komisyonu Jean Monnet Programı tarafından desteklenen, koordinatörlüğünü Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Angelo Santagostino’nun yaptığı, yerel koordinatörlüğünü Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Hatice Yazgan’ın yürüttüğü Orta Anadolu – Avrupa Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi Projesi kapsamında düzenlenen konferans İİBF Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi.

Brexit (British Exit) anlamında gelen ve Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılması ve bu durumun Avrupa Birliği ile Türkiye’ye etkilerinin konuşulduğu konferansta konuşmacı olarak bulunan Prof. Dr. Santagostino, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının kelebek etkisi şeklinde Türkiye’yi de etkileyeceğini söyledi.  Küreselleşmede her şeyin birbirine bağlı olduğunu söyleyen Santagostino, Brexit ile olumsuz etkilerin fazlasıyla yaşanacağını ifade etti.

Eylül ayında İngiltere’de 700 bin kişinin katılımı ile Avrupa Birliği’nde kalınması adına yürüyüş yapıldığının altını çizen Prof. Dr. Angelo Santagostino, Avrupa Birliği’nin sadece piyasaların değil bilim ve akademik dünyanın da entegrasyonunu savunduğunu belirtti.

Winston Churchill’in 1946 yılında Zurih Üniversitesi’nde yaptığı konuşmalardan kesitler veren Santagostino, Churchill’in konuşmasında İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni desteklediğini ancak birliğin bir parçası olmaya henüz hazır olmadıklarını söylediğini ifade etti.     Churchill’in, Almanya ve Fransa’nın Avrupa Birliği’ne öncülük yapması gerektiğini belirttiğini de söyleyen Santagostino şu an da Almanya ve Fransa’nın Avrupa Birliği’nin en önemli ülkeleri olduğunun altını çizdi.

Avrupa Birliği’nin genişlemesinin Rusya üzerinde çok olumsuz etki yaptığını söyleyen Santagostino, aday ülke olan Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne yaklaşmasının Rusya açısından çok rahatsız edici olduğunu sözlerine ekledi.

2016 yılında yapılan ve yüzde 52 ile İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ile sonuçlanan referandumun ardından özellikle gençlerin bu durumdan üzüntü duyduklarını söyleyen Santagostino, Britanyalı gençlerin seçime gitmemeleri dolayısıyla böyle bir sonuç yaşandığını ve durumun ironik olduğunu belirtti. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çekilme anlaşmasının hükümet tarafından kabul edildiğini söyleyen Santagostino, 25 Kasımda yapılan Avrupa Konseyi Zirvesiyle de anlaşmanın onaylandığını ifade etti.

Konferans soru cevap bölümü ile sona erdi.