ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

ÇAKÜ’den Uygulama ve Staj İşbirliği Protokolü

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü arasında “Uygulama ve Staj İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Mesleki eğitimlerini geliştirmeleri amacıyla, ÇAKÜ öğrencilerine Ankara`da bulunan sağlık işletmelerinin alt yapısını kullanma imkânı sunan “Uygulama ve Staj İşbirliği Protokolü”, ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve Sağlık Bakanlığı Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan Ünal tarafından  imzaladı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde öğrenim gören Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin eğitim aldıkları konularda gözlem ve klinik uygulama yapabilmelerine imkân tanıyan protokol ile öğrencilerin teori ve uygulamayı birbiriyle örtüştürebilmeleri amaçlanıyor. 

İmzalanan protokol ile ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Ayrancı, şu sözleri söyledi:

“Üniversitemiz bünyesinde eğitim alan sağlık personeli adaylarının becerilerini ve eğitim donanımlarını geliştirecek olan bu protokol ile öğrencilerimizin her alanda olduğu gibi sağlık alanında da gelişen teknolojik alt yapıya uyum sağlamalarını amaçladık. Bilindiği üzere, üniversitemiz eğitimde dijital dönüşüm atağı başlattı. Yüksek Öğretim Kurulu da 2019 yılının üniversitelerde bir dijital dönüşüm yılı olacağını yakın zamanda duyurmuştu. Dijital uygarlığa geçiş sürecinde, özellikle biyomedikal mühendisliği oldukça önemli bir konu haline geldi. Öyle ki son yıllarda bu alanda geliştirilen birçok cihaz ve teknik alt yapı var. Yapay organlar, kalp pilleri, protezler ve bunlar gibi daha birçok örneği, bu dijital dönüşümün sağlık ayağında görmekteyiz. Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin de bu dijital dönüşüm çağında, Çankırı’ya çok yakın bir mesafede bulunan Ankara’nın sağlık alanındaki altyapı imkânlarından yararlanmaları için bu protokolü imzaladık. Üniversite olarak bu talebimize göstermiş oldukları ilgi ve alakadan ötürü Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan Ünal’a öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum.”