ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi Mezuniyet Sergisi Açıldı

ÇAKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi son sınıf öğrencilerinin karma mezuniyet sergisi 100. Yıl Kültür Merkezinde açıldı.

Açılışa Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Muhtar Kocakerim, İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı serginin açılışında yaptığı konuşmada “ Sanatta Mimesis kompleksi taklidi denilen bir akım vardır. Geçmişten günümüze kadar gelen bir akımdır bu. Klasik eserlerde de gözükür. Her zaman Şablon esastır içerik değişebilir yani şablon devam eder. Her sanatçı adeta aynı kuyuyu kazıp aynı defineyi bulmaya çalışır. Fakat günümüzde postmodernist etkilerle bu anlayış değişmiştir. Sanat yapma formları değişmiştir yani, sanatı başka şekilde icra etme insanoğlunun yaratma dürtüsünü varlığını başka, başka imkânlarla sergileme olanakları çoğaldı. Bu değişimi tüm sanat dallarında görmemiz mümkün. Yani bir medcezir gibi. Osmanlının nota kullanmadan müzik icra etmesi, onların müzik kurallarını bilmediği yada ilkeleri olmadığı anlamına gelmez. Notasız müzikte, her icrada eser yenide üretiliyor ve her seferinde dinleyiciye yeni bir tat, farklı bir icrayla sunuluyordu. Bu yaklaşım çağdaş cazın üslubuna da benzemektedir. İcra ve yorumu bir otoritenin gerçekleştirilmesi olarak algılamadıkları için cazda da ortaya anlık bir müzik lezzeti çıkmaktadır. İşte bu mimesis kompleksinden taklitle “Sanatsal Yaratmaya” yani bugüne kadar geldi. Sizlerin eliyle de devam ediyor. Bu gerçekten emek isteyen zorlu bir çalışmadır. Bu itibarla hepinizi bir kez daha kutluyor ve tebrik ediyorum.” dedi.

Rektör Ayrancı’nın konuşmasından sonra sergi açılışı gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Hasan Ayrancı sergideki eserleri tek tek inceleyerek eser sahiplerinden bilgi aldı ve kendilerini tebrik etti.