ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Hemşirelik Haftasını Kutladık

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında düzenlenen kutlama programı 13 Mayıs 2019 Pazartesi günü Uluyazı kampüsü rektörlük konferans salonunda gerçekleştirildi.

Kutlama programına Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İl Sağlık Müdür V. Dr. Eyüp Yalçınkaya, akademisyenler, öğrenciler ve sağlık çalışanları katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşını ile başlayan programda, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Elvan Karakoç’un keman, Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Çağlak Eker’in piyano ve Öğretim Görevlisi Yağmur Yaşar’ın yan flüt ile sunduğu mini konser büyük beğeni aldı.

Daha sonra programın açılış konuşması için kürsüye gelen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Bugün hemşirelik haftasını kutluyoruz. İşte güzel sanatlarımız bizim için neyse Sağlık Bilimleri Fakültemiz ve Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda bizim için o. Yani biri güney kutbunda biri kuzey kutbunda veya doğu ve batı gibi dengeyi sağlıyor üniversitemizde. Birisi sizlerin de az önce dinlediğimiz harika resitalde gördüğünüz gibi en iyi duyguları, sanatı, yaratılışın ötesini, geçmişi ve geleceği ifade ederken işte sağlık alanlarımızın bugünümüzü temsil ediyor. Hemşirelik deyince 3 ayaklı 3 köşeli bir sacayağından bahsedebiliriz. Ülkemizde ilk hemşire olarak Selçuklu sultanının kızı Gevher Nesibe’yi anabiliriz. 2. olarak Florence Nightingale, İtalya 1810 doğumlu Kırım Savaşı`nda İstanbul’a gelerek yaralılara yardım eden ve hemşireliği öğreten yüksek ruhlu bir insandır. Son olarak ise Ulu Hakan Abdülhamit Hanın ilk defa pek çok yeniliklere imza attığı gibi mesela mühendislik fakülteleri kurarak bugünkü modern Cumhuriyetin âdete temellerinin atılmasında görüldüğü gibi üstün bir sezişle sağlık alanında da idari alanları kurmuştur. Yani işte bugünkü Kızılay, Görüyorsunuz Kızılay’ımız bütün dünyada bütün dünya coğrafyasına hizmet veriyor. Doktor Kerem Kınık’ta şahsen tanırım gerçekten bir teşekkürü hak ediyor. Evine gittiğini bilmiyorum bir gün orada bir gün Somali’de bir gün Etiyopya’da bir gün başka bir yerde işte bu gönül işi sağlık işi yani öyle değerli bir şey ki insan sağlığı biz deriz ki; doğuştan gelen vazgeçilemeyen, devredilemeyen haklardandır sağlık hakkı. Yani kimse kimseye bu hakkı vermemiştir aslında işte siz bu hakkı savunuyorsunuz ve yüksek bir ahlakla bunu gerçekleştiriyorsunuz.  Bazen bu uygulanmalarınız sizin invazif müdahale dediğiniz şey bir şefkat haline dönüşüyor. Üstat Necip Fazıl Kısakürek derki böyle bir çocuğun üzerine kapanıp yapmayın diye bağıran annesi mi yoksa elinde neşteriyle onu kurtarmaya çalışan sağlık görevlisi mi daha şefkatlidir. Evet, şüphesiz ki ikincisi siz böyle bir meslekle bu vazgeçilmez, reddedilmez hakkı savunan, yücelten insanlarsınız. Bu bakımdan sizlerin önünde hürmetle eğiliyorum saygılar sunuyorum.” dedi.

İl Sağlık Müdür V. Dr. Eyüp Yalçınkaya’da yaptığı konuşmada, “Hemşirelik, mesleği 7/24 yurdun her yerinde ifa edilecek mesai kavramı gözetmeksizin ve insan bedeninin kutsallığına ve önemini bilerek yerine getirilecek fedakârlıklarla dolu bir süreçtir. Bu mesleğin hiçbir şekilde maddi olarak bir karşılığı yoktur bunun hepimiz farkındayız. Değerli öğrencilerimiz ve yarının geleceği olan hemşire ve ebe arkadaşlarımız sizlerde bu süreçte ailenizden, sevdiklerinizden ve kendi yaşantınızdan fedakârlıklar yaparak yürüteceksiniz. Aynı zamanda hastanede kuvözde yeni doğan bir bebeğin annesinden uzak onun hissettiremediği şefkati olacaksınız ve gene yaşlı ve yoğun bakımda yatan bir teyzenin sevdiklerinden uzak ilgisinden uzak ona ilgi gösterecek, şefkat gösterecek bir yakını olacaksınız gene 9 ay boyunca heyecanla ve ümitle beklenen bir mucizenin ilk şahidi olacaksınız. Bu bakımdan yapacağınız bu meslek dünyanın neresinde olursanız olun her hangi bir meslekle kıyaslanmaz fedakârlıkla dolu çok özel bir meslektir. “ dedi.

Konuşmaların ardından ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Satı Dil “Herkes için Sağlık, Hemşirelik, Küresel Sağlık ve Evrensel Sağlık Güvencesidir” ,  Çankırı Devlet hastanesi Yoğun Bakım Hemşiresi Nilay Göktaş “Çankırı’da Hemşire Olmak” ve ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Hemşire Serap Yalçın ise “Öğrenci Gözüyle Hemşirelik” temalı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Program bitiminde Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve diğer yöneticiler tarafından konuşmacı ve konserde görev alan öğretim üyelerine teşekkür belgeleri ve hediyeleri verildi.