ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Koruyucu Aile Hizmet Modelleri Tanıtımı Semineri Düzenlendi

Çankırı Valiliği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Koruyucu Aile Hizmet Modelleri Tanıtımı Semineri” Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Seminer sunumunu yapan Koruyucu Aile Birim Sorumlusu Damla Yaman, 5395 Çocuk Koruma Kanunu’na göre 18 yaşını doldurmamış bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimi ile kişisel güvenliği tehlikede olan ihmal veya istismar edilen ya da suç mağduru olan çocukların korunma ihtiyacı olan çocuk kapsamına girdiğini söyledi. Yaman, bakım modellerine göre çocuklarda sorunlu davranışlar görülme sıklığından söz ederek, en az sorunlu davranışa sahip olan çocukların biyolojik ailede olan çocuklarda; en fazla ise kuruluş bakımındaki çocuklarda görüldüğünü ifade etti. Bunun sebebinin çocuğa bakım veren kişilerin sürekli değişmesi olduğunu söyleyen Yaman, 2018 yılında toplam korunan çocuk sayısının 20682 olduğunu bu çocuklardan 6468’inin koruyucu aileler tarafından bakıldığını sözlerine ekledi.

Koruyucu aile mevzuatı ve kimlerin koruyucu aile olabileceği ile ilgili bilgilerin de verildiği seminer soru cevap bölümü ile tamamlandı.