ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Lider Öğretmenlik Konferansı Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü tarafından organize edilen “Lider Öğretmenlik Konferansı”, ÇAKÜ Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  Konferansa konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu, kısaca hayat hikayesini anlatarak başladığı konuşmasında, lider öğretmen olmanın önemine değindi.

Cemaloğlu, lider öğretmen olmanın çok tavsiye edilmesine rağmen ilkelerinin, yönteminin ve koşullarının nasıl olması gerektiği hakkında ise çok az kişinin fikir öne sürüdüğünü belirtti. Mesleki çalışmalarının sonucu lider öğretmenliğin deneyimlerle ve yaşantılarla doğru orantılı olduğunu ifade eden Cemaloğlu, bu doğrultuda öğretmenleri “trafik polisi öğretmen” ve “lider öğretmen” olarak ikiye ayırdığını söyledi. Bazı öğretmenlerin bir trafik polisi misali sadece “dur”, “geç”, “yap”, “yapma” gibi talimatlarla öğrencilere yaklaştığını belirten Cemaloğlu, lider öğretmenlerin ise öğrencilerini şaşırtarak dikkatini çekmeyi başarabilen öğretmenler olduğunu ifade etti.

Lider öğretmenlerin bir insanı etkileyerek ayağa kaldırabildiğini ve belirli şartlar altında, belirli bir amacı yerine getirmek üzere o insanı çalışmaya daha istekli bir hale getirebildiğini vurgulayan Necati Cemaloğlu, lider öğretmenlerin öğrencilerin potansiyelini ve bu potansiyeli nasıl kullanabilecekleri konusunda da yol gösterici olan kişiler olduğunu belirtti.

Sıradan öğretmenlerin aksine, lider öğretmenlerin öğrencileriyle mevcut iletişim yolları dışındaki yollarla iletişim kurabilen öğretmenler olduğunu söyleyen Cemaloğlu, lider öğretmenlerin bu konudaki en büyük farkının ise metaforlar kullanarak iletişim kurmaları olduğunu ifade etti.

Program öncesinde, konferansın sonunda hiçbir hediye ve plaketi istemediğini belirterek “Benim adıma bir ağaç dikerseniz bu benim için en büyük hediyedir.”  sözlerini söylediği belirtilen Prof. Dr. Necati Cemaloğlu’na, bu sözleri doğrultusunda adına dikilmiş olan ağacın sertifikasının Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Erkal tarafından takdim edilmesiyle konferans sona erdi.