ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Öğretim Üyemizden Yeni Kitap

Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Gürbüz Beydiz`in 2018 yılında kazandığı “2219-TÜBİTAK Doktora Sonrası Araştırma Bursu” kapsamında, Avrupa ülkelerinde yapmış olduğu araştırmalarını içeren "Gemibaş Figürleri" konulu akademik çalışması, Çizgi Kitabevi tarafından yayımlandı.

İtalya Venedik Ca’ Foscari Üniversite`sinde dokuz ay boyunca önemli araştırmalar yürüten Beydiz, İtalya’nın yanı sıra İsveç, Hollanda, İspanya ve Portekiz gibi önemli tarihi liman kentleri bulunan ülkelerdeki çeşitli müzelerde sergilenen gemibaş figürlerine de kitabında yer verdi.

Beydiz, gemibaş figürleri ile ilgili araştırmalarını, İtalya’da; Museo Storico Navale di Venezia, Ship Pavilion, Cenova Galata Museo del Mare, Trieste Museo del Mare, Museo Tecnico Navale di La Spezia, Milano Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia "Leonardo da Vinci" müzelerinde, İsveç’te; Stockholm Vasa Museum, Sjöhistoriska Museum, Hollanda’da; Amsterdam Scheepvaartmuseum, İspanya’da; Museu Marítim de Barcelona, Portekiz’de ise Museu de Marinha Lisbon müzesinde gerçekleştirdi.

Beydiz’in, İstanbul Deniz Müzesi’nde sergilenen gemibaş figürlerini de detaylı olarak ele aldığı  "Gemibaş Figürleri" kitabında, deniz kültürü ve mitolojisi hakkında önemli bilgiler bulunuyor.