ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı`nın 19 Mayıs Mesajı

Bir milletin bağımsızlık mücadelesinin başladığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak ulusal direniş ateşini yaktığı tarihin 100. yıl dönümündeyiz.

Kendisini öz topraklarında esir etmeye çalışan, emperyalizmin tüm gücüyle hücuma kalkan devletlere göğsünü siper eden bir ulusun evlatları olarak 19 Mayıs 1919’da taşıdığımız ruhu aynı azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz.

İstiklal Mücadelesinin başlaması ile üzerinde bulunduğumuz ve Kurtuluş Savaşı’na şahit olan bu topraklar her zerresinde bağımsızlık ruhunu saklamaktadır. İnebolu’dan başlayan ve Çankırı topraklarını boylu boyunca kat ederek Ankara’ya ulaşan İstiklal Yolu bizlere zaferin müjdesini vermiştir. İstiklal Yolu’nda akan ter, gözyaşı ve verilen emek Türk Milletinin geleceğini özgür yazmasını sağlamış ve bizlere Anadolu’yu emanet etmiştir.

Geleceğimizin bağımsız yazılması adına bilimin merkezinde dünyayı yakalamak ve hatta geçmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak 19 Mayıs’ta bizlere bırakılan meşaleyi, bilimin ışığı ile birleştirerek gençlerimize teslim etmekteyiz. Sadece 100. yılında değil her gün Atatürk’ün bağımsızlık düşüncesini anlamak ve gençlerimizi bilimle, sanatla, sporla geleceğe hazırlama görevini layıkıyla yapmak için gecemizi gündüzümüze katmaktayız.

Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlar, tarih boyunca bağımsızlık uğruna verdiğimiz şehitleri ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anarım.

 

Prof. Dr. Hasan AYRANCI

          Rektör