ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Sudan Hartum Eyaleti İnsan Kaynakları ve Çalışma Bakanı Rektör Ayrancı’yı Ziyaret Etti

Sudan Hartum Eyaleti İnsan Kaynakları ve Çalışma Bakanı Dr. Gaafar Ahmed Abd Alla Omer ve Hartum Eyaleti Kamu Yönetimi Akademisi Müdürü Dr. Hassan NaserAlla Ali Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’yı makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Konuk Bakanı rektörlük girişinde karşılayan Rektör Ayrancı ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “ Bizim üniversite olarak neredeyse tarihi bir ilişkimiz var. Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde “Müslüman Ülkeler Ortak Yüksek Öğretim Ağı” projesi de yürütülmektedir. Bu proje çerçevesinde imzalanan Ortak Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi anlaşmasının bölgede büyük bir heyecan uyandırdı. Buna bağlı yeni ortak çalışmalar için önümüzde ki günlerde yeni bir protokole imza atacağız. Devletimizin ve Yükseköğretim Kurulu’nun yürüttüğü Afrika açılımı çalışmalarında üniversite olarak bize düşen görevi başarı ile yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

Sudan Çalışma ve İnsan Kaynakları Bakanı Dr. Gaafar Ahmet Abdalla Omer’da TİKA ile ortak kurulan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezinin yeniden Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından yürütülmesinden duyacakları memnuniyeti ifade ederek, “Bunun için Türkiye’de yapacağımız temaslarda bunu bir kez daha Türk yetkililere ileteceğiz. Çankırı Karatekin Üniversitesinin bizim ülkemizden gelen Mesleki ve Teknik Eğiticilerin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Eylül ayında yapılacak eğitim programı ile eğiteceklerine ve ülkemize daha donanımlı bir şekilde göndereceklerine inanıyorum. Sayın rektöründe vurguladığı üzere Çankırı Karatekin Üniversitesi ile var olan işbirliğinin geliştirmek için buradayız ve önümüzdeki günlerde Türkiye’den ayrılmadan yeni bir işbirliği protokolüne imza atacağımızı umuyorum” dedi.

Konuk Bakan Ahmet Abdalla Omer’da Sudan’ın gelişimine katkılarından dolayı Rektör Ayrancı’ya özel yapım bir baston ve plaket takdiminde bulundu.