ÇAKÜ AB ile Uluslararası Anlaşmalara Başladı

Ana Sayfa >Haberler >ÇAKÜ AB ile Uluslararası Anlaşmalara Başladı
20Eyl

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi resmî temaslarda bulunduğu Bulgaristan’da, Avrupa Birliği projeleri ve Erasmus hareketlilik anlaşmaları için Bulgaristan Bilimler Akademisi (Bulgarian Academy of Sciences) ve Ulusal ve Uluslararası Ekonomi Üniversitesini (University of National and World Economy -UNWE)  ziyaret etti. Yapılan toplantılar sonucunda Bulgaristan Bilimler Akademisi ve bu akademiye bağlı 25 araştırma Enstitüsü ile ortak Avrupa Birliği ve araştırma projesi yapılması kararlaştırıldı. Görüşmeler sonunda Rektör Çiftçi ve beraberindeki heyet araştırma enstitülerini gezerek Bilimler Akademisi Müdürü Doç. Tatyana Kutsarova’dan bilgi aldı. Bulgaristan Bilimler Akademisi`ne (BAN) bağlı Elektronik Enstitüsü Müdürü Doç. Tatyana Kutsarova kurumun faaliyetlerini ve bilimsel kadrosunu tanıttı. Elektronik Enstitüsü`nden bilim insanlarının çalıştıkları; yeni malzemeler ve kaplamalar, malzeme bilimi alanındaki bilimsel teknolojiler, elektron ışını teknolojileri, atmosferin uzaktan algılanması ve doğrusal olmayan optiğin uygulanması, endüstriyel uygulamalar ve biyotıp ve çevre alanlarında işbirliği olanakları ele alındı.         

        Müdüre Kutsarova ziyaretten duyulduğu memnuniyeti dile getirerek; bugüne kadar Türkiye’den ve Avrupa Birliğin’den rektör düzeyinde ilk defa Rektör Çiftçi’nin kendilerini ziyaret ettiğini ve bu ziyaretin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Rektör Çiftçi bundan sonraki süreçte hem TÜBİTAK hem de ÇAKÜ ile ortak araştırma projelerinin geliştirebileceğini ifade etti. Bunun hem Türkiye hem de Bulgaristan için çok faydalı olduğunu vurgulayan Rektör Çiftçi tamamlanacak projelerle birlikte hem bilime hem insanlığa hem de ekonomiye çok ciddi katkıların olacağını ifade etti.

Rektör Çiftçi; University of National and World Economy (UNWE)  ziyaretinde de Erasmus anlaşması ve İyi Niyet Protokolü imzalayarak önümüzdeki dönemlerde öğrenci ve personel hareketliliğinin başlayacağı bildirildi. Bunun yanında yapılan protokol ile ortak yüksek lisans programlarının açılması ve yeni projelerde birlikte yer alma üzerinde hem fikir kalındı.

ÇAKÜ AB ile Uluslararası Anlaşmalara BaşladıÇAKÜ AB ile Uluslararası Anlaşmalara BaşladıÇAKÜ AB ile Uluslararası Anlaşmalara BaşladıÇAKÜ AB ile Uluslararası Anlaşmalara BaşladıÇAKÜ AB ile Uluslararası Anlaşmalara BaşladıÇAKÜ AB ile Uluslararası Anlaşmalara Başladı
Sonraki Haber

Rektör Çiftçi; “Uluslararası Staj Hareketliliğinde Türkiye Birincisi Olmayı Hedefliyoruz”

Önceki Haber

Rektör Çiftçi Bulgaristan Turizm Bakanı Dimitrov`la Bir Araya Geldi