ÇAKÜ Kariyer Fuarı başladı

Ana Sayfa >Haberler >ÇAKÜ Kariyer Fuarı başladı
15Kas

Kariyer Merkezimiz tarafından düzenlenen “ÇAKÜ Kariyer Fuarı”, Uluyazı Kampüsü Spor Salonu’nda ziyarete açıldı. Fuar iki gün boyunca (14-15 Kasım) devam edecek.

ÇAKÜ HABER MERKEZİ////

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen “ÇAKÜ Kariyer Fuarı”, Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açılış programının ardından, Spor Salonu’nda açılan stantların ziyaret edilmesiyle devam etti. İki gün boyunca sürecek olan fuarın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, fuarın, üniversitemiz, öğrencilerimiz ve fuara katılan kurumlara hayırlı olması temennisinde bulundu. Rektör Çiftçi, “Birçok alandaki eğitimlerimizi, sektörel ilişkilerimizi ve kamu-sanayi iş birliğimizi gerçekleştiren unsurlardan biri de Kariyer Merkezimizdir. Kariyer Merkezimizin ana hedefi aslında piyasanın ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmektir. Kariyer kavramının kökenine baktığımızda, 1600’lü yıllardan itibaren günümüze kadar gündemde olan bir kavram olduğunu görüyoruz. Bu kavram, Sanayi Devriminin gerçekleştiği dönemden itibaren, sürekli çeşitli platformlarda tartışılmıştır. İlk ortaya çıktığında bir hiyerarşiyi ifade eden kavram, artık kendini yeniden üretmiş durumdadır. Kariyerin planlanması, yönetimi ve bunlardan elde edilen sonuçlarla süreç içerisinde geliştirilmesi de önem arz etmektedir. Kariyer kavramı, günümüzde sadece hiyerarşik yükselmeyi değil, eğitim süreçlerini de içine alan, kapsayan bir kavram olmuştur” dedi.

“FUARLAR VE KAMU-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ KONUSUNDA BİRÇOK YERDEN GÖRÜŞLERİMİZE İHTİYAÇ DUYULUYOR”

Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak, paydaşlarla iş birliği içerisinde, onlarla birlikte geleceği planlama ve yönetme adına birlikte çaba sarf ettiklerini ve bundan sonra da bu duyarlılıklarını devam ettireceklerini vurgulayan Rektör Çiftçi, daha sonra şöyle konuştu: “Daha önce de defalarca bir araya geldiğimiz kurum müdürlerimiz ve sektör temsilcilerimizle de bunun planlamasını yaptık. Zaman zaman onlarla istişare ediyor ve onların taleplerini alıyoruz. Özellikle Çankırı gibi sanayinin ve teşviklerin gittikçe arttığı bir ortamda, nitelikli iş gücüne duyulan ihtiyaç sürekli dillendirilmekte. Kariyer fuarları da aslında hem sektörler bazında hem de bu sektörlerde çalışacak iş gücünün temin edilmesi açısından önem arz etmekte. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin de son yıllarda devreye girmesiyle birlikte yükseköğretim kurumlarında fuarlar düzenlenmeye başlandı. Üniversitemiz ‘Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’ne üye olan 17 üniversiteden biri. Ve birlik de çok aktif. Daha önce Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Fuarımız da oldu ama Çankırı’nın konumu gereği, Orta Anadolu, İç Anadolu, Orta Karadeniz bölgesindeki üniversitelerle de yoğun iş birliği içerisindeyiz. Daha önce yine Orta Karadeniz Fuarımız oldu ve şimdi yine ocak ayı içerisinde olacak, onun planlamasını yapıyoruz. Tabi bu fuarlarda üniversitemizin belirli bir etkisi var. Biz sadece yeteri kadar öğrenci göndererek farkındalığımızı ortaya koymuyoruz, aynı zamanda bu fuarların yönetim süreçlerinde de yoğun bir şekilde etkimiz söz konusu. Fuarlar ve kamu-sanayi iş birliği konusunda birçok yerden de görüşümüzün alındığı bir durumdayız. Çankırı Karatekin Üniversitesi, toplumun her kesimiyle birlikte olmanın yanında, dezavantajlı grupların da gelişmesine katkı sağlama noktasında gayretleri var.”

“BİR YANDAN EĞİTİM-ÖĞRETİM SÜREÇLERİNE DÂHİL OLURKEN, DİĞER YANDAN DA PAYDAŞLARIMIZIN TALEPLERİ İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Üniversitemizin, kamu-sanayi iş birliğinin kavşak noktasında bulunduğunu dile getiren Rektör Çiftçi,  “Yakın zamanda kabul edilen ve çalıştayını yaptığımız, ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması’ kapsamındaki program dâhilinde üreteceğimiz tüm projeler de birer kamu-sanayi iş birliği ve öğrencilerimiz için de birer kariyer fırsatı olacaktır. Bizim yaptığımız her işin bir etki alanı var. Bu etkilerin içerisinde, beşeri, sınai, iktisadi kalkınmadan başlayarak, yeni neslimizi geleceğe hazırlama noktasında çaba sarf ediyoruz. Bir yandan normal eğitim-öğretim süreçlerine dâhil olurken, diğer yandan da paydaşlarımızın talepleri için uğraşıyoruz. Araştırma-geliştirme süreçlerimiz devam ediyor. Bölgesel kalkınmaya elimizden geldiği nispette katkı sağlıyoruz. Yükseköğretim Kurumu ve Üniversitelerarası Kurul bünyesinde de Çankırı Karatekin Üniversitesini temsilen, Türkiye’yi ve insanımızı ilgilendiren birçok önemli kararda da imzamız bulunmakta. Dolayısıyla üniversitemiz hem yurt içinde hem de yurt dışında etkinliğini her geçen gün artırmakta. Artık nicelik olarak büyüme sınırına gelmiş olduğumuz bir ortamda niteliği de çok fazla önemsediğimizi ifade etmeliyim. Eğitimi önceliyoruz, yaşam boyu öğrenme süreçlerine ciddi manada katkı yapmaya çalışıyoruz. Dil eğitim merkezimiz harıl harıl çalışıyor. Sadece uluslararası öğrencilerimize dil öğretme noktasında değil, diğer öğrencilerimiz ve toplumun beklentileri çerçevesinde farklı dillerde eğitim süreçlerini devam ettirmekte. Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültemiz çeşitli alanlarda yarışmalara katılmakta, TRT’nin düzenlemiş olduğu yarışmalarda dereceye girebilmekte. Meslek Yüksekokulumuz, son teknolojiyi takip ederek çıktı odaklı çalışmasıyla örnek gösterilecek bir birimimiz olarak dikkat çekmekte. Bugün Meslek Yüksekokulumuzdan mezun olmuş birçok öğrenci, başta HAVELSAN olmak üzere Türkiye’nin teknolojisini omuzlamış birçok şirketle birlikte çalışabilmekte. Bunlar bizler için gurur kaynağı. Dolayısıyla biz üniversitemizin her birimiyle, öğrencimizle, hocamızla hep birlikte kendimizi geliştirmeye, güçlendirmeye, elde ettiğimiz tüm bilgi, birikim ve donanımı da paylaşmaya hazırız. Bu konuda bizlere destek veren tüm kurum amirlerimize, sektör temsilcilerimize, hocalarımıza, paydaşlarımıza sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” diye konuştu.  

Fuarın geçen yıl birincisini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Barış Öztuna da fuarın açılışında yaptığı konuşmada, “Öğrencilerimize staj imkânları sunarken, mezunlarımıza da iş imkânı sağladık. Gelenekselleşme yolundaki fuarımız, artık Çankırı’nın bir parçası haline gelmiş durumda. Çankırı’daki firmalarımızın insan kaynakları yöneticileri her zaman bizim yanımızda oldular. Kariyer Fuarımızı bizim kadar onlar da sahipleniyorlar. Aynı zamanda kamu kurumlarımızın saygıdeğer yöneticileri de bizleri her zaman destekliyorlar. Sürekli iletişim halindeyiz ve zaten Kariyer Merkezimizin amacı da üniversite-sanayi-kamu iş birliğini sağlamaktır. Biz de bunu gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. Merkezimiz tarafından düzenlenen etkinlikler ve firmalara, kurumlara yönelik gerçekleştirdiğimiz eğitimler de bunun birer kanıtı” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Spor Salonunda açılan stantları ziyaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, fuara katılan özel işletme ve kamu kurum-kuruluşlarının stantlarını tek tek ziyaret ederek, ürünler ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Rektör Çiftçi, fuarın üniversitemize, öğrencilerimize ve fuara katılan firma ve kurumlara hayırlı olması dileğinde bulundu.

 

 

ÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladıÇAKÜ Kariyer Fuarı başladı
Sonraki Haber

Rektör Çiftçi, Bingöl Üniversitesi Akademik Açılış Töreni ile Uluslararası Bal Şurasına katıldı

Önceki Haber

ÇAKÜ’de, “TÜBA Üniversite Programları” çerçevesinde “Eser Element Tayininde Yeni Yaklaşımlar” konferansı verildi