Üniversitemizden Akademik Faaliyetler

ÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” Konferansı

Ana Sayfa >ÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” Konferansı

ÇAKÜ Afrika Ülkeleri İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çankırı Uluslararası Öğrenci Derneği ve Çankırı Genç İHH işbirliği ile “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” başlıklı konferans düzenlendi. Çankırı Gençlik Merkezi’nde düzenlenen konferansa Çankırı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Kasım Karatekin, Çankırı İHH Başkanı Hasan Kale, üniversitemiz öğrencileri ve Çankırı halkı katıldı.

Gazze’deki şehitler için Kur’an tilaveti ve uluslararası öğrencilerimizin açılış konuşmalarıyla başlayan konferansın ana konuşmacısı Afrika Ülkeleri İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Metin’di. Konuşmasına “Filistin sorunu diye bir sorunun olmadığı, sorunun İsrail sorunu olduğu” cümleleriyle başlayan Metin, konuşmasında Siyonizm fikrinin, İngilizlerin hatalarının ve Arap devletlerinin ihmallerinin tarihi sürecini anlattı. “Oslo Anlaşması’nı Filistin’in Sevr Anlaşması’na, direniş örgütlerini de Filistin’in Kuva-yı Milliyesi’ne benzetirken, çözümün önündeki engelleri İsrail’den kaynaklanan engeller, Filistin’den kaynaklanan engeller ve uluslararası toplum, uluslararası yapılar ve çokuluslu şirketlerden kaynaklanan engeller olarak ayrıntılandırdı.

Konferans, dinleyicilerin yoğun katılım gösterdiği soru-cevap bölümü ile tamamlandı.

ÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” KonferansıÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” KonferansıÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” KonferansıÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” KonferansıÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” KonferansıÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” KonferansıÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” KonferansıÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” KonferansıÇAKÜ’de “Çözüm Ekseninde Filistin Meselesi” Konferansı