Dede’den Torun’a Keçecilik Sergisi Açıldı

Ana Sayfa >Haberler >Dede’den Torun’a Keçecilik Sergisi Açıldı
13May

Islak keçe yöntemi uygulanarak hazırlanan tablolarda, kalem ve boyanın yerini elyaf aldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan ve toplamda 61 adet keçe tablodan oluşan “Dede’den Torun’a Keçecilik Sergisi”, Dr. Öğretim Üyesi Emine Ketencioğlu koordinatörlüğünde 13 Mayıs 2022 Cuma günü Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde açıldı. Serginin açılışına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Üç kuşak keçe sanatını icra etmekte olan Kondal ailesinden Dede Hasan Hüseyin Kondal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı oğul Gencer Kondal ve ÇAKÜ yüksek lisans öğrencisi torun Emine Kondal’ın da eserleriyle katılım sağladı serginin mottosu ve adı “Dede’den Torun’a Keçecilik” olarak belirlendiği ifade edildi.

Sergiyi gezen ve eserleri tek tek inceleyen Çankırı Valisi Abdullah Ayaz “Öncelikle Üniversitemize, hocalarımıza, ustalarımıza ve öğrencilerimize bizleri böyle el emeği eserlerle buluşturdukları için teşekkür ediyorum. Geleneksel sanatların geleceğe aktarılması adına güzel bir çalışma olmuş. Bu tür çalışmaları bizler çok önemsiyoruz. Kültürel mirasımız sadece tarihi binalar ya da müzelerde sergilenen eserlerden ibaret değildir. Geleneksel el sanatlarımız da kültürel mirasın bir parçasıdır. Bu miraslarımızı bizim gelecek nesillere aktarmamız ve tanıtmamız gerekiyor. Bunun en iyi yollarından biri de bu tür sergilerdir. Sergide emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi de “Zaman zaman hazırladıkları benzer sergi ve organizasyonlar ile gözlerimizi okşayıp gönüllerimize dokunan Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültemizin akademisyenlerinin ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları bu çok güzel ve anlamlı sergide bir arada bulunmaktayız.  Keçe, kültür tarihimizde önemli bir yeri olan gelenekli el sanat türlerimiz arasındadır. Bugün burada, Isparta Yalvaç’tan Çankırı’ya gelen üç kuşağı bir arada bulunduruyor ve onların eserlerini sergiliyoruz. Geçmişteki ve günümüzdeki güzellikleri, yani sanatı, gelecek nesillere aktarma adına bu tür etkinlikleri sık sık yapmaya çalışıyoruz. Her bir etkinliğin ayrı bir anlamı ve ruhu var. Çankırı Karatekin Üniversitesi, bu milletin her bir değerine sahip çıkarak yaşatmaya çalışmaktadır. Sayın Valimiz ile böyle bir ortamda bulunmaktan da son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Sergi açılışı, Vali Ayaz ve Rektör Çiftçi’nin öğrencileri kutlaması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Dede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi AçıldıDede’den Torun’a Keçecilik Sergisi Açıldı
Sonraki Haber

ÇAKÜ’de Geleceğin Sağlık Profesyonelleri Beyaz Önlüklerini Giydi

Önceki Haber

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü’nden ÇAKÜ’ye Ziyaret