Rektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle Buluştu

Ana Sayfa >Haberler >Rektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle Buluştu
12Oca

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, ÇAKÜ Yeniler Topluluğu ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Çankırı Şubesi organizasyonu ile Darülhadis’te gençlerle buluştu.

TÜGVA Çankırı Şube Başkanı Arif Mülayim, TÜGVA Yönetim Kurulu Üyeleri ve gençlerin yoğun katılım gösterdiği buluşma samimi bir sohbet ortamı içerisinde geçekleşti.

Rektör Çiftçi konuşmasına manevi değeri ve atmosferi çok yüksek bir mekanda,  manevi yönleri kuvveti olan gençlerle bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.

Rektör Çiftçi’nin gençlerle sohbetinin satır başları şu şekilde;

Üniversiteler nesil inşa eden kurumlardır

Üniversiteler geleceği kuracak, geleceğe yatırım yapan yani nesil inşa eden kurumlardır.  Bu nedenledir ki, üniversiteler insanın olduğu her yerde olmalıdır. Bu anlamda biz Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak insan odaklı yatırım yapmayı, insan odaklı projeler üretmeyi, elimizdeki maddi manevi tüm kaynak ve olanakları insan odaklı hedefler üzerine yoğunlaştırmayı çok önemsiyoruz.  İyi niyetle bir yola çıktık. Niyet hayırsa akıbette hayır olurmuş. Akıbetin hayırlı olması içinse güçlü bir irade ortaya koymak gerek. Planımızı yaptık. İrademizi ortaya koyduk. Paydaşlarımızın ve şehrimizin dinamiklerinin desteği ve bu irade ile birlikte güzel ve somut çıktılar alacağımıza inanıyorum.

Bilim yaşanılan dönem içeresinde formüllerle ifade edilen hakikate en yakın gerçekliktir

Bilim yaşanılan dönem içeresinde formüllerle ifade edilen hakikate en yakın gerçekliktir.  Bu nedenle bilimde sürekli bir araştırma ve sorgulama vardır. Neden-sonuç ilişkisini bir araya getirme ve değerlendirme vardır.  Yani bilimin temelinde merak ve şüphe vardır. Fakat imanımızın temelinde kayıtsız şartsız bir teslimiyet vardır.  Bu nedenle bilim sahası farklı, insanın metafizik sahası ve inanç farklı olarak ele alınmaktadır. Bundan hareketle biz iman ve inancımızı bugün faklı, yarın farklı olan bilimsel değerlerle asla ölçemeyiz.  Bunu yapmaya kalkarsak hata yapmış oluruz. Hakikate ulaşmak için insanın düşünce ufkunda bitmeyen bir yolculuk yapması gerekmektedir. Düşüneceksiniz, sorgulayacaksınız ama ortaya mutlaka fikirlerinizi de koyacaksınız. Düşünmeyen insan için yüce yaradan hiçbir zaman hakikat kapılarını açmaz.  Öğrencinin adı aslında talebedir. Bizler dünyaya birer talebe yani talep eden olarak geldiğimiz için hakikat kapıları bizlere her daim açılacaktır.  O yüzden biz her zaman ötesini düşüneceğiz. Ötesini düşünmenin en doğru yolu da bu dünyayı hem en güzel şekilde yaşamak hem de en güzel şekilde inşa etmektir. Bu inancımızın ve medeniyetimizin bize yüklediği bir sorumluluktur.

Konuşmasının devamında İslam medeniyeti ve yaşama etkisi hakkında örnekler vererek değerlendirmelerde bulunan Rektör Çiftçi daha sonra gençlerden gelen sorular üzerine de açıklamalarda bulundu.

Ulaşılabilir bir üniversite olmak istiyoruz

Fiziksel ve altyapı olarak ulaşılabilir bir üniversite olma çalışmalarımız devam ediyor.  Fiziksel ulaşımımızı kolaylaştırmak ve kampüse yaya olarak öğrencilerimizin ulaşabilmesi için başlattığımız alternatif yol çalışmamızda son aşamaya geldik. Bittiğinde öğrencilerimiz yürüme mesafesinde kampüse gelip gidebilecekler. Bunun yanında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğimiz ve Çankırı Belediyesi desteğiyle başlattığımız duble yol çalışmamız var. Onun çalışmaları da devam ediyor. Bu anlamda her iki kurumumuza da destekleri için teşekkür etmek istiyorum. Bir yıl içerisinde bu yol bittiğinde üniversitemiz her anlamda ulaşılabilir bir üniversite olacak.

Tümüyle yüz yüze eğitime geçtiğimizde Çankırı’da barınma sorunu yaşayacağımız aşikar

Yüz yüze ve online eğitim noktasında öğretim yılı başında YÖK tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde şu an eğitime devam ediyoruz. Kaldı ki, Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak tüm şartlar için altyapı planlarımız hazır. Tamamen online eğitim için de hazırız. Hibrit sitem için de tamamen yüz yüze eğitim için de hazırız. Ama bir gerçek var ki, tamamen yüz yüze eğitime başladığımızda Çankırı’da bir barınma sorunu yaşayacağımız gerçeği karşımızda duruyor. Bu yıl işlettiğimiz eğitim modelinde bu sıkıntıyı yaşamadık fakat ilerleten yıllarda böyle bir durumla karşılaşacağımız muhtemeldir.  Bunun içinde Belediye Başkanımız başta olmak üzere diğer yönetici ve dinamiklerle görüşmelerimiz sürüyor. Alternatif barınma mekanları için ciddi çalışmalar var.  Önümüzdeki dönem sıkıntı yaşamamak için tüm şartları zorluyoruz.

KYK Yurtları bizim uhdemizde olmasa bile yaşanan sıkıntıları çözmek için çalışıyoruz

KYK yurtlarının şartları geçmiş dönemlere nazaran kıyaslanamayacak kadar iyileştirilse de zaman zaman münferit olarak yaşadığınız yemek, hijyen ve güvenlik sorunlarınızı duyuyoruz.  Bunları çözmek ve şartların iyileştirilmesi için çok değerli bir il müdürümüz var kendisiyle görüşüyoruz ve bu sıkıntıları çözüyoruz.

Türkiye’nin alanında en iyi örneklerden biri olacak sağlık kampüsü projesinde son aşamaya geldik

Bunun yanında Türkiye’nin en büyük sağlık kampüslerinde biri olacak olan Sağlık Bilimleri Kampüsümüz için de çalışmalarımız son aşamaya geldi. Yakında proje ihalesini gerçekleştireceğiz.  Biz sağlık alanında Türkiye’de sayılı üniversiteler arasındayız. Bu proje bittiğinde de en iyiler arasında olacağımızı umuyoruz.   Yeni hastanenin de hemen kampüsümüzün yakınında yapılacağını düşündüğümüzde öğrencilerimizin uygulama alanında daha etkin biçimde yer alacağını var saydığımızda bu projenin önemi daha da artıyor.

Gençlerin kişisel talep ve sorunlarını da dinleyen ve çözüm yolları sunan Rektör Çiftçi’nin gençlerle sohbeti keyifli ve samimi bir şekilde yaklaşık iki saat sürdü.

Programa katılan gençler buluşmadan çok büyük keyif aldıklarını ve Rektör Çiftçi’nin samimiyeti, mütevaziliği ve çözüm odaklı yaklaşımından etkilendiklerini ifade ederek kendilerine teşekkür ettiler.

Rektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle BuluştuRektör Çiftçi Darülhadiste Gençlerle Buluştu
Sonraki Haber

Rektör Çiftçi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı

Önceki Haber

Erasmus Öğrenci Hareketlilikleri Bilgilendirmeleri Devam Ediyor