ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

TÜRKÇE MUAFİYET TELAFİ SINAVI

Türkçe Muafiyet Telafi Sınavı 15 Ekim 2020 tarihinde saat 14:00’te online ve yüz yüze olarak yapılacaktır. Yüz yüze sınava katılmak isteyenler Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde sınava girebilirler. (Adres: Türk Telekom Yanı. Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Binası 6.kat Merkez/Çankırı)

Online Muafiyet Sınavı TDS Seviye Belireme sınavı üzerinden yapılacaktır. Online sınava girebilmek için aşağıdaki açıklamaları dikkatle okuyunuz.

TDS SEVİYE BELİRLEME SINAVI

Sınav A1, A2, B1, B2, C1 bölümlerinden oluşmaktadır. Her bölümde “Okuma-Anlama, Dinleme, Yazma ve Konuşma” bölümleri bulunmaktadır.

Katılımcı sınava A1 düzeyinde başlayıp “Okuma– Anlama ve Dinleme” bölümlerinde yeteri kadar soruları doğru cevaplarsa A2 düzeyine geçer. A2 düzeyinde yeteri kadar soruları doğru cevaplayamayan katılımcı A1 seviyesinde “Yazma ve Konuşma” bölümlerini yaparak sınavı sonlandırır. Bu durumda katılımcının seviyesi A1 olup katılımcıya A1 sertifikası verilir.

Katılımcı A1 ve A2 bölümlerinde sırasıyla “Okuma– Anlama ve Dinleme” bölümlerindeki sorulara sırasıyla yeteri kadar doğru cevap verirse B1 bölümüne geçer. B1 bölümünde yeteri kadar soruya cevap veremeyen katılımcı A2 bölümünde “Yazma ve Konuşma” bölümlerini cevaplayarak sınavı sonlandırır. Katılımcıya A2 seviyesinde sertifika verilir.

Sınav bu şekilde C1 sonuna kadar devam eder. En son kaldığı bölüm katılımcının seviyesini belirler ve katılımcıya o seviyede sertifika verilir.

NOT: MUAFİYET SINAVLARINDA SERTİFİKA VERİLMEMEKTEDİR.

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencilerine Muafiyet Sınavları sonucunda Sertifika verilmemektedir. Sonuçlar kayıtlı olduğunuz bölümlere bildirilerek başarılı olanlar muaf sayılmaktadır.

TDS’YE NASIL ÜYE OLURUM?

www.onlinetds.org web sitesine gidiniz.

“Sınav Katılımcıları” adlı düğmeye tıklayınız.

“Hemen Kayıt Ol” düğmesine tıklayarak açılan sayfada “Hesap Bilgileri” bölümünde bulunan yere E-posta adresinizi ve sizin belirleyeceğiniz şifreyi yazarak “Next” düğmesine tıklayınız.

Açılan sayfada “Kişisel Bilgiler” bölümünde bulunan yere adınızı ve soyadınızı yazınız ve menüden uyruğunuzu seçiniz. Kaydettiğiniz kişisel bilgiler, pasaport, ulusal veya yabancı kimlik ve benzeri resmi bilgilerinizle aynı olmalıdır. Ayrıca, bilgisayarınızda bulunan pasaport veya kimlik kopyanızı ve biyometrik fotoğrafınızı yükleyiniz.

“Next” düğmesine tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiniz. Açılan sayfada “İletişim Bilgileri” bölümünde bulunan yere cep telefonunuzu ve ikamet ettiğiniz adres bilgilerinizi yazınız.

“Next” düğmesine tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiniz. Açılan sayfada “Kullanım Koşulları” adında bir metin çıkacak. TDS’ye kayıt olabilmek için sol altta bulunan “Kullanım Koşullarını Kabul Ediyorum” kutucuğunu işaretleyip “FİNİSH” düğmesine basınız.

“FİNİSH” düğmesine bastıktan sonra kayıtta kullandığınız e-posta adresinize aktivasyon maili gönderilecektir. E-posta adresinize gönderilen aktivasyon bağlantısına tıklayınız.

Hesabınız sistem tarafından doğrulandığında ve üyelik işleminizi tamamladıktan sonra kayıt sırasında kullandığınız E-posta ve şifrenizi yazarak “OTURUM AÇ” düğmesine basarak sisteme giriş yapınız.

TDS SEVİYE BELİRLEME SINAVINA NASIL KATILABİLİRİM?

Sisteme giriş yaptıktan sonra sağda yer alan “YENİ SINAV”a tıklayınız.

Açılan sayfada “SEVİYE BELİRLEME SINAVI” başlığının altında bulunan “GİRİŞ” düğmesine tıklayınız.

Yeni açılan pencerede ÇAKÜ TÖMER tarafından size verilmiş olan sınav kodunu ilgili yere yazınız.

Muafiyet sınav Kodunuz için tıklayınız...

Son olarak “SINAVA KATIL” düğmesine tıklayarak sınava giriş yapınız.

Bu sınavın amacı, katılımcının sınavdan önce programı test edip sistemi öğrenerek sınavda zorluk yaşamamasıdır.

Sınav yalnızca A1 bölümünden oluşmaktadır. Bu bölümde sırasıyla “Okuma-Anlama, Dinleme, Yazma ve Konuşma” bölümleri bulunmaktadır.

Katılımcı sınava giriş yaptıktan sonra “Yeni Sınav” butonunun yanındaki “Deneme Sınavı” butonuna basarak sınava giriş yapacaktır.

TDS Kayıt Talimatı (TR)

TDS Kayıt Talimatı (EN)

TDS Kayıt Talimatı (AR)

UYARI

Tüm TDS kayıt ve sınava katılma işlemlerini bilgisayarda windows ortamında yapınız.

Mobil cihazlar (telefon, tablet, ipad vb.) ile sınava giriş yapılamayacaktır.

**Sınav sırasında problem veya sıkıntı yaşarsanız, yardım için 0312 439 43 01 i arayabilirsiniz.